Wydarzenia i Aktualności

Wespół Zespół – koncert 16 grudnia 2023 (sobota), g. 16:00, wstęp wolny

11.12.2023
Krzysztof Cybulski - fot. Mikołaj Zając
"Wespół Zespół" to koncert z utworami przygotowanymi przez kompozytorów Krzysztofa Cybulskiego i Sławomira Wojciechowskiego we współpracy z młodzieżą szkół muzycznych.  Obie kompozycje zakładają użycie tradycyjnych i niekonwencjonalnych instrumentów (m.in. instrumentów skonstruowanych przez Krzysztofa Cybulskiego), obiektów dźwiękowych oraz aplikacji komputerowych do przetwarzania dźwięku. Program uzupełnią utwory i improwizacje w wykonaniu obu kompozytorów oraz muzyków zespołu Flow Unit. Koncert poprzedziły warsztaty z młodzieżą prowadzone przez Krzysztofa Cybulskiego, Sławomira Wojciechowskiego i muzyków zespołu flow unit.
Sławomir Wojciechowski, kompozytor muzyki instrumentalnej i elektronicznej, improwizator i wykładowca. W swojej twórczej pracy skupia się przede wszystkim na kulturowych i społecznych kontekstach komponowania. Interesują go kategorie jakości i tożsamości dźwięków pochodzących z różnych źródeł: instrumenty, sample, przetworzenia elektroniczne, obiekty czy wideo.

Krzysztof Cybulski, muzyk i artysta dźwiękowy. W swoich pracach łączy rozwiązania analogowe, cyfrowe, akustyczne i mechaniczne, tworząc interaktywne obiekty dźwiękowe oraz instrumenty. Współtwórca grupy artystycznej panGenerator. Działania artystyczne łączy z działalnością edukacyjną, m.in. na warszawskiej ASP, Uniwersytecie SWPS oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Wystąpią:
Młodzież szkół muzycznych z Warszawy i z Sulejówka.
Krzysztof Cybulski – kontrabas, instrumenty własnej konstrukcji, obiekty dźwiękowe
Sławomir Wojciechowski – elektronika, Anna Kwiatkowska – skrzypce, Mikołaj Pałosz – wiolonczela,  Flow Unit
● Krzysztof Cybulski - Aeroklang (na Pneumatofony i Okaryny Feedbackowe)
Kompozycja oparta jest na stworzonych przez autora instrumentach i ich nietypowych właściwościach brzmieniowych oraz wykonawczych. Ramowa forma utworu, złożona z kilku scen, podczas wykonania wypełniona jest przez wykonawców semi-improwizowanymi figurami dźwiękowo-ruchowymi.

● Sławomir Wojciechowski – Tom-Tony
Wykonawcy grają na własnych instrumentach (skrzypce, flet, klarnet, gitara itp.), na obiektach dźwiękowych i małych instrumentach perkusyjnych, a część z nich obsługuje aplikacje (Ableton i MaxMSP) umożliwiające przetwarzanie dźwięków instrumentów na żywo. Zalążkiem utworu jest przygotowany przez kompozytora zbiór instrukcji i scenariuszy określających formy kolektywnej improwizacji oraz metody przetworzeń dźwięku.
Na podstawie tych scenariuszy wykonawcy improwizują, dialogują, poznają różne rezultaty elektronicznych modulacji i w ten sposób tworzą materiał dźwiękowy całej kompozycji.

● Simon Steen-Andersen – Studies for String Instrument I, II

● Improwizacje kolektywne pod kierunkiem kompozytorów

Wydarzenie finansowane ze środków EEA Grants oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest POLMIC.PL.