Wydarzenia i Aktualności

EISLER/ SCHÖNBERG (1)

15.02.2014
mkidn_01_cmyk

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

15 lutego 2014, 18:00
Akademia Muzyczna w Krakowie, aula Florianka

Kolejny koncert z cyklu „Pomosty” jest częścią projekt „Hanns Eisler i jego czasy”, który ma na celu uzupełnienie luki, jaką jest niemal całkowita nieobecność w Polsce muzyki tego wybitnego kompozytora (1898-1962). Nazwisko Eislera bywa często kojarzone z twórczością propagandową (był komunistą, po roku 1948 mieszkał w Berlinie Wschodnim, napisał m.in. hymn NRD), niemniej obok pieśni masowych i muzyki użytkowej w jego dorobku znajduje się wiele znakomitych utworów, w których nie krępując się zasadami realizmu socjalistycznego stosował nowoczesne techniki kompozytorskie.
Utwory przygotowane w ramach projektu przez polskich wykonawców specjalizujących się w muzyce współczesnej należą do modernistycznego nurtu w twórczości Eislera – powstały one w kręgu oddziaływania Arnolda Schönberga, który uważał Eislera za jednego ze swych najwybitniejszych (obok Berga i Weberna) uczniów.

Program koncertu:

Hanns Eisler: Reisesonate
Ernest Krenek: Trio op. 108
Hanns Eisler: Vierzehn Arten den Regen zu beschreiben

***
Hanns Eisler: Präludium und Fuge über B-A-C-H
Arnold Schönberg: Symfonia kameralna op. 9 (w opracowaniu Weberna)

Wykonawcy:

Joanna Gatniejewska – flet
Krystyna Sakowska – klarnet
Joanna Opalińska – fortepian
Anna Kwiatkowska – skrzypce
Marzena Hodyr – altówka
Mikołaj Pałosz – wiolonczela

Organizatorzy:

Austriackie Forum Kultury; Fundacja Muzyczna „Harmonie i hałasy”; Internationale Hanns Eisler Gesellschaft; Hanns und Steffy Eisler Stiftung; Akademia Muzyczna w Krakowie, Stowarzyszenie Artystyczne „Muzyka Centrum“