Koncerty „Pomosty”

Projekt „Pomosty/Bridges” to koncerty, warsztaty, seminaria i spotkania z artystami, zainicjowane w 2003 roku przez krakowskie Stowarzyszenie Artystyczne Muzyka Centrum, London Sinfoniettę, Stowarzyszenie Musik für heute z Hanoweru (reprezentowane na festiwalu przez zespół Das Neue Ensemble) i Stowarzyszenie Grame z Lyonu.

Celem projektu jest połączenie prezentacji wybitnych dzieł nowej muzyki we wzorcowych wykonaniach z działaniami edukacyjnymi, podejmowanymi przez profesjonalnych artystów wspólnie z dziećmi i młodzieżą. Warsztaty prowadzone przez muzyków związanych z wymienionymi organizacjami oparte są na regułach kompozycyjnych zaczerpniętych ze współczesnych kompozycji, na podstawie których dzieci i młodzież tworzą własne utwory. Oprócz amatorów, miłośników muzyki i szerokiej publiczności, projekt jest adresowany do nauczycieli, instytucji edukacji muzycznej i ogólnej, organizacji i władz kulturalnych. 

Dotychczas w ramach „Pomostów / Bridges” w Krakowie gościli muzycy m.in. London Sinfonietty, musikFabrik, Das Neue Ensemble i Algoritmo Ensemble, wykonane zostały utwory Sir Harrisona Birtwistle’a „Theseus Game” (pierwsze wykonanie w Polsce), Pierre’a Bouleza „Sur Incises”  (pierwsze wykonanie w Polsce), Karlheinza Stockhausena „Hymnen”, „Natürliche Dauern” (wybór; pierwsze wykonanie w Polsce), „Inori” (pierwsze wykonanie w Polsce), Luigiego Nono „Das atmende Klarsein”, Salvatore Sciarrina „Luci mie traditrici” (intermezzi), Marka Stroppy „Miniature estrose” (pierwsze wykonanie w Polsce), Pera Norgårda „II Symfonia” (pierwsze wykonanie w Polsce), Benta Sørensena „Koncert skrzypcowy” (pierwsze wykonanie w Polsce).

Poszczególne edycje „Pomostów / Bridges” dedykowane były nowej muzyce włoskiej (2005 i 2006), duńskiej (2007), fińskiej (2012), a także Stockhausenowi (2008).

Kuratorem i koordynatorem projektów „Pomosty / Bridges” jest Krzysztof Kwiatkowski.

Szczegółowe programy poszczególnych wydarzeń organizowanych przed rokiem 2013 w ramach dzialalnośći Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum dostępne tutaj Organizatorem późniejszych wydarzeń „Pomostów” jest Fundacja Muzyczna „Harmonie i hałasy” we współpracy z innymi instytucjami.

 

 

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: