Wydarzenia i Aktualności

WOKÓŁ PIERROTA – WARSZAWA 6/12/2021, LUBLIN 14/05/2023

14.05.2022

Pierrot Lunaire Arnolda Schönbergaarcydzieło nowej muzyki sprzed stu lat wykonane zostanie wraz z „komentarzami” autorstwa polskich kompozytorów: Sławomira Wojciechowskiego, Marty Śniady i Piotra Tabakiernika.

Flow Unit
Joanna Freszel – sopran; Szymon Bywalec – dyrygent, Ewa Liebchen – flet; Julian Paprocki – klarnet,; Adam Kośmieja – fortepian; Anna Kwiatkowska – skrzypce; Paweł Czarny – altówka; Mikołaj Pałosz – wiolonczela, grupa młodych performerów  

 @ Festiwal KODY

Pierrot Lunaire Arnolda Schönberga, utwór powstały 110 lat temu, to „klasyka”, która do dziś uchodzić może za „awangardę”. Ta jedna z pierwszych kompozycji utrzymanych w idiomie swobodnej atonalności zadziwia bogactwem pomysłów formalnych i fakturalnych, pomysłowością rozwiązań dostosowanych do charakteru każdego z 21 wierszy Alberta Girauda, dość swobodnie przełożonych z francuskiego na niemiecki przez Ericha Ottona Hartlebena. Tytułowy Pierrot, postać z comedii dell’arte, prowadzi w nich poprzez całą różnorodność nastrojów i obrazów: od zbrodni i bluźnierstwa do nostalgii i zadziwienia, okraszając to wszystko opisem makabrycznych figli. Taka też jest muzyka, w której ekspresjonistyczna groza przeplata się z groteską. Kto wcześniej utworu nie słyszał, nadal może poczuć się zaszokowany zastosowanym tu po raz pierwszy sposobem śpiewu, określanym mianem Sprechgesang – precyzja realizacji zapisanych wysokości nut rozmywa się w niestabilnej intonacji charakterystycznej dla zwykłej mowy.
W zaprezentowanym dziś programie „trzy razy siedem poematów z Pierrota Lunaire” – tak brzmi podtytuł utworu – muzycznie „skomentowali” polscy kompozytorzy: Sławomir Wojciechowski, Marta Śniady i Piotr Tabakiernik. Cel tego zabiegu jest dwojaki: przede wszystkim oczywiście artystyczny, stworzenia oryginalnego programu na bazie utworu Schönberga. Ale także pomysł pierrotowego wieczoru wpisuje się w cykl przedsięwzięć Fundacji Muzycznej „Harmonie i hałasy”, w których prezentacje wybitnych dzieł współczesności łączą się z niestereotypowymi działaniami edukacyjnymi. W wykonaniach zamówionych przez Fundację utworów udział bierze młodzież szkół średnich. Każdy z „komentarzy” odnosi się do następującej po nim „siódemki” oryginału, wprowadza ich tekst (poprzez fragmenty ze znakomitego tłumaczenia Stanisława Barańczaka) oraz charakterystyczne elementy muzyczne.